יום ראשון, 11 בנובמבר 2012

אין אין אין אובמבה...

מי אוהב במבה? כווולם! זה אחד החטיפים הכי אהובים על אנשים. כשמישהו אומר "אני לא אוהב במבה..." אתה לרוב חושב שהוא מוזר או חסר טעם. במבה זה בריא? הטעם שלו נשאר לנצח? זה טעים ברמות על? לא! זה פשוט החטיף הכי סטנדרטי והכי מוסכם על כולם.
זה מה שקורה כשמכניסים אותנו לכור היתוך-
אנחנו יוצאים במבה!
פיסול קרמי, יפעת ג.ש.
בשנות ה-70, צביקה פיק היה במבה. עד היום, צביקה פיק זה במבה בחתונות. כן! אפילו, ובפרט בחתונות של אשכנזים. מוזיקה ממוצעת מינוס, לא אינטליגנטית מידי, אבל כווולם יגידו "עושה כיף" "מקפיצה".
לפני 4 שנים, אובמה היה במבה. כווולם, אהבו אותו. אם לא הצבעת לאובמה או רצית לראותו על כס המלכות, היית גזען, לא מתקדם, ששבוי במוסכמות ושמרנות דתית כנראה. לא משנה שהאיש היה פלקט. עוד בובה חסרת אופי. עוד משפטים חסרי בסיס. הוא נראה טוב, הוא נשמע טוב, ולכן כנראה שהוא טוב...
מה גורם לנו, בני האדם, לאמץ לעצמנו מוסכמות, דעות, ורעיונות של רוב? למה אנחנו תמיד חושבים שהרוב כנראה יודע...ולכן כדאי לי לחשוב אותו דבר? האם באמת תמיד הרוב ידע? לי אישית נראה, שהרוב לרוב טועה. אם יש הסכמה כללית על משהו, אז הוא כנראה חסר, סתמי ונוח, והוא הפך להיות המוני כי הוא לרוב רדוד, חסר עומק או ללא אמירה יותר מידי נוקבת. אחרת הוא היה מעורר גם הדים שליליים.
יש לנו בעיה כבני אדם לקבל את דעתם של השונים מאיתנו. פתיחות היא מצרך יקר, ולא חילקו אותו לרוב בני האדם. אנחנו סגורים בדעותינו ועמדותינו, וקשה לנו לקבל דעה אחרת אלא אם היא מגובה בהמון שהולך אחריו.

הבלוג הזה הוא בלוג אישי, המציג דעות ומחשבות "קצת" סותרות ושונות ממה שהכלל חושב. למעשה 90% מהאנשים שיקראו אותו, תהיה להם ביקורת נוקבת וחוסר הסכמה עם חלק ניכר מהתוכן.
למה? הרי אם התכנים שהיו מוצגים כאן היו מגובים בערוץ 2, האם לא היתה הסכמה רבה יותר? כלומר, האם הייתם מאמינים ומסכימים יותר, אם הייתם שומעים את הדעות הללו בחדשות או בתוכנית של ערוץ 2? ברור שכן. כי ערוץ 2 זה במבה. זה מוסכם על כולם, ועד שזה לא דווח שם, לא תאמינו שזה קרה. גם אם תחזיקו בידיים את המסמכים שאומרים אחרת. גם אם תראו תמונות שאומרות שהם טעו, התמונות יהיו מפוברקות כנראה...כי זה לא שודר בערוץ 2.
יש בתוכנו חוסר אמון וחוסר יכולת להשלים עם אמת שנאמרת לנו על ידי קומץ מעטים. אם זה נכון, הרוב כבר היו יודעים.
מהי רמת הפתיחות שלנו? או במילים אחרות, עד כמה אנחנו שונאים במבה ומעדיפים נניח בייגלה?
לטעמי, רמת הפתיחות שלנו קשורה ישירות בשני דברים עיקריים - רמת הידע שלנו, כאמור ידע זה כוח, והוא מאפשר לך גישה לעולמות רחוקים מהמיין סטרים, והדבר השני הוא בטחון עצמי: אדם שמאמין בעצמו, וביכולתו להחליט לבד, יהיה לו קל יותר להיפתח לדברים מוזרים. הוא לא יפחד מהם. הוא לא ישלול אותם על הסף.

לכל אחד יש את הקווים האדומים שלו. יש כאלו שהקווים האדומים הם ברפואה. הם לא "מתעסקים" עם הבריאות שלהם, ומקשיבים לרפואה הקונבנציונלית. גם אם שמעו ואפילו דיברו עם מישהו שנרפא מסרטן בזכות מיצים טבעיים, ונמנע מהקרנות... מפחיד אותם מידי. יש כאלו, שהקו האדום הוא כסף. הם חייבים לחסוך בקרנות פנסיה ופיקדונות, גם אם יוכיחו להם שחור על גבי לבן שהקופה שלהם מפסידה להם כבר 5 שנים כסף. הם לא ייקחו את הסיכון.
אצל הרבה אנשים, הקו האדום עובר ברוע המוני. קשה להם לקבל רוע אנושי טהור המופנה כלפי כלל האוכלוסייה. נניח, הם לעולם לא יקבלו את העובדה שהתאומים נפלו ב-11 לספטמבר בשל קונספירציה של הממשל בארה"ב. זה חייב להיות הערבים...הם יראו מול העיניים שלהם את הפיצוצים בבניין 7 ועדיין ימשיכו להגיד שזה חלק מהקריסה של הקונסטרוקציה.
אצלי, הקו האדום עובר משום מה בעב"מים. משום מה קשה לי לקבל יצורים מכוכב אחר. למה? לא יודעת, כנראה כי לא נכנסתי מספיק לתחום הזה כדי לגלות , להבין וללמוד אותו, ולגבש עליו דעה מבוססת.
אני חושבת שהאדם החכם ביותר והשלם ביותר עם עצמו, יוכל להאזין לכל סיפור, ולקבל את ייתכנותו במידה שווה כמו כל דבר אחר(כמובן לאחר בירור שהמידע אמין).
בחירות 2012=בחירות 2009=בחירות 2006=בחירות 2003....
פיסול קרמי, יפעת ג.ש.

בחירות, גם הם במבה. גם הם, מהוות איזה הסכמה חברתית עליה אין עוררין, וכל אחד השולל אותה נראה כפריק חסר בושה (ולרוב עצלן).מה צריך לקרות כדי שאנשים יבינו כי אין שום סיכוי שיתחולל שינוי עם מנהיג כזה או אחר? יתכן שהוא נהדר, או נפלא, אבל זה לא רלוונטי! עומדים מעליו אישים חזקים ממנו בהרבה, המכתיבים אג'נדות ומושכים בחוטים. 
כל מנהיג פוליטי שקם, מגיע עם אמירות גרנדיוזיות ומפוצצות, ותוך כמה ימים או חודשים מתיישר לקו הכללי המוכתב מלמעלה. 
היום כשאני שומעת על נושא או אדם שיש עליו תמימות דעים, אני מיד חושדת. לרוב זה מאושש. לרוב, אני מגלה שהאדם סתמי, דעותיו בנליות וללא  אמירה ערכית נחרצת.

ניקח לדוגמא את יאיר לפיד...(ושוב, ניתן לכתוב את הפסקה הנ"ל על כל המועמדים)
דמות שאינה שנויה במחלוקת... חלק ניכר מעמינו אהב אותו כעיתונאי, חלק נוסף כסופר ומחזאי, וחלק עצום מאושר עד הגג שהוא החליט לרוץ לפוליטיקה כי סוף סוף יש מישהו שלא סתם מדבר (נכון, הוא כותב...)
והוא יעשה את מה שהוא אומר. קראתם מה האיש אומר? כמעט בדיוק מה שאומרים ואמרו כל אלו שלפניו:
הוא לא יחזיר את אריאל!
הוא ילחם בטייקונים!
הוא יעלה את החינוך ל-10 המקומות הראשונים בעולם ממקום 89!!! הייתם מאמינים?
יאיר, אתה גם כותב, גם שרמנטי וגם קוסם?
איך בדיוק אתה מתכנן לעשות את זה? אולי ע"י עוד מיסים? לאאאאא! השתגעתם? שהרי הוא בעד החלשים, הוא סוציאליסט, הוא קורא לכך ש"בעשר השנים הקרובות תחרוט מערכת החינוך על דגלה את צמצום הפערים החברתיים ותדאג לתת הזדמנות שווה לכל הבאים בשעריה" ...אולי אתה מתכנן לעשות זאת ע"י הקצאת משאבים אחרת, הרי כולם טוענים שישנו את סדרי העדיפויות...אפילו בנימין נתניהו הבטיח שאין דבר חשוב מבחינתו יותר מאשר שיפור החינוך בישראל וש"אצלי, לא ילמדו את הנכבה, אצלי ילמדו מורשת ישראל..." (ביבי בחייאת, אולי אם היית מבין בחינוך, היית מבין שאמירה כזאת, היא שגורמת לתקציב הביטחון המנופח שלך).
נראה לי פשוט מצחיק האמונה העיוורת אחר אדם שהוא כול כולו רק מילים. נכון, עוד לא נתתי לו צ'אנס. נכון, הוא יהיה שונה... עוד לא הבנתם שהסיבה לתמיכה הכוללת בו נובעת מהיותו במבה? הוא סתמי. מצטערת. גם אם היה מגיע היום לראשות הממשלה ומבצע את כל אחת מאמירותיו, הוא עדיין היה סתמי... וסתמי לא יכול ליצור שינוי, ואנחנו צריכים שינוי. 
אנחנו כחברה לא צריכים שינהיגו אותנו...תוציאו את זה מהראש שלכם, אתם ואני יכולים לעשות את זה לבד! למה לחכות למוצא פיהם של אחרים, קחו את הגורל לידיים שלכם. אתם רוצים חינוך יותר טוב? תעבירו את הילדים לבי"ס פרטי שעומד בסטנדרטים שלכם...יקר מידי? תקימו אחד! אתם רוצים לקבל טיפול בריאותי הולם? תחיו נכון, ותמצאו רופא מומחה אמיתי ולא דמיקולו של מערכת הבריאות. אתם רוצים שיהיה שלום? תלחמו ברעיון של צבא כזה, בגודל של צבא כזה שנלחם למען מטרות של אחרים...בקיצור, תפסיקו לחפש מנהיג שיענה על דרישותיכם, תדרשו אותן מעצמיכם...

לכל החברים שמתכננים ללכת עדיין להצביע בבחירות הקרובות כבר אמרתי, תחכימו!
לאלו שמתכננים להצביע למנהיג הטרנדי החדש, אדון לפיד, אני אומרת-
נו באמת... אתם לא רואים שהוא העתק מדויק של אלו שקדמו לו ואלו שמתמודדים מולו? (אולי נראה טוב יותר...)

לא מאמינים לי? נפגש עוד כמה שנים, אחרי שגם הוא יכנס לגרף הסטטיסטיקה, והחברה תמצא לה מנהיבמבה חדש...


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה